KOMENTÁR: Brazílske olympijské hry? Šetríme. A sme na to hrdí

Že začatí bolo pre niekoho nudné?

Bez ohromujúcich prekvapenie?

nedosahujúce vesmírnych technológií a nápaditosti ceremoniálov v Pekingu 2008 a v Londýne 2012?

Že bolo vlastne celkom tuctové?

Áno, bolo. Ale na rozdiel od niektorých Lapse, ktoré organizátori hier v Riu predviedli, toto im určite vyčítať nebudem.

Začatie Ria 2016 stálo desaťkrát menej ako v Londýne a jeho režisér Fernando Meirelles sa k tomu aj hlásil: “Hanbil by som Ak som strávil rovnaké peniaze ako Londýn v krajine, kde chýba zdravie a vzdelanie. Som rád, že sme nestrávili ako blázon. Pracovať s nízkym rozpočtom malo zmysel. “

Brazília je v kríze a jej občania hľadajú vinníkov.To je dôvod, prečo publikum s nadšením privítalo expedície všetkých krajín a spieval muža, ktorý začal hrať: predstaviteľ prezidenta Michela Temera.

“To je tradícia. V skutočnosti to nie je tak zlé. Je to lepšie ako jeho predchodca, “hovorí čestný český konzul Alfred Sobotka.

Ale Brazílčania urobili svoj nesúhlas s tým, čo ich teraz riadi.

Krajina si zachráni, kde to môže byť. Dokonca aj na olympijských hrách, ktoré povedala o úplne inej ekonomickej situácii. Medzinárodný olympijský výbor údajne požičal (možno snáď nezvratne) 70 miliónov amerických organizátorov, ktorí aspoň čiastočne pokryli svoj deficit.Snaha neprešiel ešte viac vedie na hrách k sérii úsporných opatrení, od umelohmotných tanierov aj príborov v olympijskej dedine cez výrazné obmedzenie dopravy na športoviská pred začatím hier až k piatkovému skromnějšímu slávnostnému začatí.

Na rozdiel od minulých zahajovacích ceremoniálov s umelými jazierkami či dierami v krajine, odkiaľ sa zrazu vztýčili mohutnej stavby, tentoraz bola plocha štadióne Maracaná bez podzemných útvarov i skrýš. Videomapping na nej vytváral 3D kulisy príbehu Brazílie.

Občas si tvorcovia večera pomohli aj prostým videom na obrích obrazovkách. Takýmto spôsobom vykonali ekologickú agitáciu, pri ktorej v apokalyptickom duchu varovali pred hrozbami tejto planéte. Iste, bolo to dvojsečné a snáď tiež trochu pokrytecké.Zem, samotná ničivá a kontaminačná povaha, vyžaduje jej ochranu. V Riu vidíte toľko miest, ktoré zničil človek, pre ktorého už nie je záchrana. Vrátane chudobných favelov okolo štadióna Maracana.

Napriek tomu táto ekologická časť ceremónie ma nepoškodila. Rovnako ako skromnejší olympijský oheň (aby sa neplytvalo plynom) či sadenice stromov, ktoré športovci spoluvytvárali.

Hoci otvorení hier skutočne nebolo výnimočné, bolo dobré. Hneď po ňom sme sa v Riu vrátili do reality organizačných zmätkov, keď kombinácia odchádzajúceho ľudského davu a nedostatku autobusov spôsobila u Maracaná dokonalý chaos.

Avšak nechcem byť k Brazílčanom nespravodlivý.Pri organizovaní hier sa musia vyrovnať s úlohou, ktorá je dnes takmer nad ich silou. Napriek tomu sa usilujú, aby ho zvládli so cťou.

V sobotu som cestoval s davom fanúšikov z cyklistiky na Copacabane do Olympijského parku Barra, najprv metrom a následne verejnou dopravou BRT. Nikdy som sa nelepil, všetko fungovalo, hry prebehli.

Učí sa chodiť. Dajte im šancu.