Ulovil Real Madrid v Sergiovi Diaz svojho Agüera?

Real Madrid investuje do budúcnosti a z juhoamerickej Paraguaja privádza dosť možno generačný talent v osobe 18-ročného Sergia Díaza. Ten vraj klub z hlavného mesta Španielska môže dohromady vyjsť na šesť miliónov eur a zatiaľ nie je jasno, či bývalá opora okamžite naskočí do prípravy áčka, alebo nie…

Včera bol Díaz predstavený akurát s dresom rezervného tímu Castilla a číslom 10. na rozdiel od AS Rím, ktoré sa okolo nádejného mladíka ochomýtalo už pred tromi rokmi, sa Real Madrid odhodlal k rokovaní.

Ešte čoby hráč rezervy svojho materského klubu Cerro Porteno bol roku 2013 Sergio Díaz označený za nového Sergia Agüera.Teraz sa stáva ešte len piatym Paraguajci, ktorý sa pokúsi preraziť v kádri Bieleho baletu.

Tri z jeho krajanov si v 60., respektíve 70. rokoch, za áčko Merengues aspoň raz kopli, to priamy Díazův predchodca Carlos Javier Acuña sa v uplynulej dekáde musel uspokojiť prevažne s lavičkou Castillo a aktuálne na prahu tridsiatky pôsobí v druholigovej Numancia.

Sergio Díaz má všetky predpoklady pre to byť najúspešnejším menom na zozname. Jeho prirovnanie k Aguero sa totiž zdá pomerne trefné. Tiež súčasný kanonier Manchester City si svoj profesionálny debut odbil už v 15 rokoch a o tri roky neskôr si to namieril do Madridu – aj keď susedného Atlética.

Sergio Díaz sa zároveň Kunovi podobá aj herným štýlom.Má nízko posadené ťažisko, a naopak vysoko posadený strop, čo sa maximálnej rýchlosti týka. Priestor si pre seba hravo vytvorí s balónom i bez neho, preto tiež hneď vo svojom prvom roku medzi dospelými (2014) rovnú osemkrát zavesil. To sa stáva o to úctyhodnějším, keď uvážite, že len v dvoch prípadoch z dvadsiatich zostal na pľaci v plných 90 minút.

Sergio Díaz sa narodil v rovnakej oblasti Itauguá ako bývalý špičkový reprezentant Salvador Cabañas, odborník cez Paraguajskou kopanou Ralph Hannah avšak pri vytyčovaní Diazová potenciálu mieri ešte vyššie.Mnohonásobný mládežnícky reprezentant je vraj najväčším talentom svojej krajiny od Roqueho Santa Cruza, ktorý sa pred 17 rokmi presúval z Olimpie Asunción priamo do Bayernu.

“(Je to) útočník, ktorý si najradšej zbieha do stredu od ľavej postrannej čiary.Rýchly, s vynikajúcou kontrolou balóne, šikovný dribléri na malom priestore s porozumením ofenzívnej hre, ktoré ďaleko presahuje štandard jeho vekové kategórie, “ popisoval Díaza na Twitteri novinár a nadšenec do juhoamerickej futbale, Rupert Fryer.

Ralph Hannah pritakáva, ale okrem toho zmieňuje tiež jednu oblasť, kde by Sergio Díaz minimálne spočiatku mohol v Európe strádať; konkrétne má strach o jeho kondičku. “Zápasy (paraguajskej ligy) sa občas hrajú vo štvrtej popoludní aj v priebehu letných mesiacov, kedy teploty siahajú až k 40 stupňom Celzia, takže sa mužstvá väčšinou snažia držať balón pri menšom tempe.Tímový presink je výnimkou a všeobecne sa tu nesprintuje toľko ako v Európe, “ načrtáva.

” Nedostatočná fyzická zdatnosť nejspíš bola tým hlavným dôvodom, prečo v Európe neprerazili iní talentovaní teenageri – Rodrigo Alborno (Inter Miláno), Brian Montenegro (West Ham) a Jorge Rojas (Benfica) sa už všetci buď vrátili do Paraguaja, alebo skúsili šťastie o úroveň nižšie, “ varuje Hannah.

Real Madrid si však samozrejme nevyhlédne len tak niekoho, a hoci cenovka nebudí príliš rešpektu, poťažmo nepredstavuje takmer žiadny risk (má ísť presne o päť miliónov eur na ruku a ďalší jeden v závislosti na výkonoch), Sergio Díaz si rozhodne zaslúži istú dávku našej pozornosti.

Už v 17 rokoch napokon skóroval v najväčšom Paraguajskej derby a len o pár mesiacov neskôr, pri svojom debute v Copa Libertadores, Sergio Díaz gólom a asistenciou zariaďoval výhru 3: 2 nad Corinthians.Reprezentačný výber do 20 rokov navyše ťahal už čoby spoluhráč o tri roky starších kolegov, a tak by nebolo divu, keby sme mali čo dočinenia s takzvaným generačným produktom paraguajskej futbalovej liahne.

Laplatská nížina podobne vzrušujúce talent nevypustila do sveta po dlhých 10 rokov, a to sa ešte Luis Suárez vydával potichučky potichu do provinčného holandského Groningene. Pre Sergia Díaza v Reale Madrid dozaista ihneď miesto nebude – jeho obľúbenú pozíciu podhrotového útočníka ostatne systém Zinedineho Zidanea ani neposkytuje.Ovšem madridská Castilla nie je žiadnym smetiskom, na to nezabúdajme.

Tento rok rezerva Realu aj s koučovým synom Enzom a nórskym Supertalent Martinom Odegaardem usilovala v baráži o preniknutie do druhej najvyššej súťaže, pričom základná časť zakončila na samom vrchu tabuľky svoje 20členné divízie. Na svete sú teda určite oveľa horšie spôsobilá miesta na naberanie svalstvo, zdokonaľovanie schopností a všeobecne rozbiehanie európskeho dobrodružstvo…